Skocz do zawartości

Fun Cub ala multiplex ;-)


Volleyboy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Jakieś pół roku temu wpadłem na pomysł aby " wystrugać " sobie Fun Cuba. Widząc jak świetnie zachowuje się w powietrzu przeszedłem od słowa do czynu. Zrobiłem sobie kilka przyrządów do pracy w styropianie ( kolega Adam może udostępni zdjęcia owych ) Bez nich prace przy modelu były by nie możliwe. Poprosiłem Kolegę Adama o pomoc oraz o udostępnienie mi Fun Cuba Mpx celem zebrania wymiarów z oryginału. Po przeniesieniu ich na zwykłą płytę "pilśniową" i stworzeniu szablonów rozpoczęliśmy wycinanie w styropianie niestety z przyczyn niezależnych od nas ( tzw złośliwość rzeczy martwych ) karta SD odmówiła nam współpracy i zdjęć z przygotowania poszczególnych elementów modelu poprostu brak są natomiast zdjęcia już gotowych elementów.

 

b652a502d6aab9fa3d5653fc0c257304.jpg

 

637c4f371b8ece283764a291be73a92c.jpg

 

285df6f9abf5a7ef0a7ef307d5cfcd4b.jpg

 

a6d94527abdf896c3ce842d72ce1df6a.jpg

 

3517a17de948d2b8e52482f94cc98d01.jpg

 

Tak wygląda surowiec który w późniejszym czasie został poddany dalszej, ręcznej obróbce. Kadłub już po pierwszych szlifach. Temat budowy lekko się opóźnił z uwagi na zmianę pracodawcy. Po półrocznej przerwie w budowie jak i w lataniu powróciłem do tematu. A więc ciąg dalszy pracy.

 

Za dużo tego nie było więc i zdjęć też mało

 

c58134dbb8f416f9eee90684314a9a4a.jpg

 

Na "sucho"

 

0aa16ea6f89dc375a2331399a7125bed.jpg

 

43911a1e5bd47683602cc141475c027c.jpg

 

ac6f0666dc85e8bf90d432b863471b15.jpg

 

Potem znów lekkie składanie i pasowanie elementów. W skrzydło wkleiłem dźwigar 5x10 mm. A wkleiłem go i tu uwaga... na klej do drewna-Rakoll. Idealnie nadaje się do połączenia dźwigara ze styro. Możecie wierzyć lub nie ale naprawdę daję radę .

 

A tak nabierał całokształtu.

 

4557da6d782826a56e82d2be509d36e2.jpg

 

f7ce62136fa7e9de591b5ac9337a834e.jpg

 

eecbb91565302e8350f0048e93f3bb70.jpg

 

d8f7ddd18568635d3df572cf49437e99.jpg

 

35731554e79cd38439b9d2c1dc5d534f.jpg

 

I teraz tak wygląda

 

 

8826d7aafda53c0e686c391e3c74eaf7.jpg

 

 

A to jest jego "pierwszy raz" poleciał odrazu na 1/3 gazu. Bez trymowania. Muszę tylko jeszcze zmienić lekko wykłon i będzie igła a i może na koniec parę danych. Rozpiętość każdy zna silnik to E max GT 2812/09, serwa abc power 9 gramowe. Regiel też ABC 40 amp. No i chyba najważniejsze. Waga. Tu jestem mile zaskoczony. Gotowy do loty wraz z pakietem 2200 wyszło 875 gram. Niestety musiałem doważyc lekko ( 15 gram ) ogon ponieważ był problem z wyważeniem. Ale gdyby nie to, to było by 860. Więc dość nie źle. Przepraszam z góry za dość chaotyczny opis ale brak zdjęć skutecznie to uniemożliwił. Możliwe że kolega Adam coś znajdzie to miejmy nadzieje że doda

 

A tu już oblot

 

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A no dziękuję najbardziej pocieszne jest dość dobre ( może i bardzo dobre, nie wiem bo jeszcze oryginałem nie latalem ) skopiowanie właściwości lotnych. Wygląd owszem, jest ważny ale nie to w tym projekcie było priorytetem. Miruś malować nie będę. Będę oklejał ( chyba ) musze tylko z Markiem się skontaktować w sprawie folii. Ciekaw jestem jak styro przyjmie tą folie. Ale to na czasie się okaże. Jeszcze jest trochę do zrobienia przy nim. Głównie odwzorowanie czyli np silnik itp. Ale na to mam czas bo zima za oknem

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fun Cub z MPX-a ma bardzo dobre własności lotne i już w fazie budowy jego klona byłem całkowicie pewien że wszystkie te cechy odziedziczy. Zaskoczyła mnie tylko jego niska waga gotowego do lotu. To duży plus. Widziałem jego budowę od początku, model jest bardzo dokładnie odwzorowany.

Gratuluję modelu !

Podwozie do latania rekreacyjnego nie jest koniecznie potrzebne. Przed laty miałem Mini Maga z MPX-a. Model służył do nauki latania. Po pierwszych lotach nie było już do czego mocować podwozia :huh: , więc zacząłem latać bez. Model tylko na tym zyskał. Na kilkadziesiąt lotów złamałem tylko trzy albo cztery śmigła. Sam model był tak wielokrotnie klejony że aż stracił "fason" i  odszedł do "krainy wiecznych lotów". Czego dla kolegi Tadka nie życzę :) .

Mam teraz dostęp do dobrego akwenu wodnego więc musisz pomyśleć o pływakach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie! Gratuluję! Co do oklejania folia polecam zakupić kolorową samoprzylepna w sklepach poligraficznych. Wyśmienicie się nakłada, a naciągnąć można zwykłą suszarka do włosów(oczywiście jeżeli polowica pożyczy ;) ) koledzy oklejali tym swoje U Can Fly z Hype(też styro) i efekt swietny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w stanie opisać jak szlifowałeś styro że udało ci się uzyskać taką gładkość?

 

Po za tym model wyszedł świetnie, mój pierwszy samolot to mini mag był mozna powiedzieć że mniejszy brat fun cuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. To tak jak by ciężko to opisać najzwyczajniej jak się da. Papier ścierny o gradacji około 150/180 na początek a później 220 na koniec i tak wyszło powoli i dokładnie w planie ( z uwagi na to ze udało się uzyskać tak niską wagę ) jest oklejanie papierem na wikol. Narazie eksperymentuje z klejeniem na skrzydełku ponieważ nigdy jeszcze tego nie robiłem. Puki co wychodzi w miarę dobrze. Więc jak czas pozwoli to wezmę się za fun cuba. Ale to zapewne w późniejszym terminie z uwagi na pracę

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Model juz oklejony folią matową od Marka Rokowskiego. I teraz pytanie. Jak jest z malowaniem tej folii? Farba się trzyma czy tak nie bardzo? Rozumiem ze przy marchewie farba od folii odpadnie. Ale może ktoś już malował i ma na ten temat jakieś info ;-) będę bardzo wdzięczny :-)

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oklejam Pittsa  tą matową folią, i z malowaniem też mam problem.

Zrobiłem próbę , okleiłem kawałek styroduru tą folią i prysnąłem ją jakimś lakierem uniwersalnym w spraju (pierwszym lepszym jaki stał pod ręką) na początku była piękna lśniąca powłoka i po chwili folia się zaczęła marszczyć i wyglądać dramatycznie.

Marek w filmie opisującym folię wspominał coś że malował ją farbą akrylową w spraju, ale jak ona się trzyma folii? to trzeba chyba samemu poeksperymentować.

Jak na razie okleiłem tą folią babę jagę na miotle i pomalowałem markerami permanentnymi , malowanie trzyma się świetnie nie ściera się ale z bliska wygląda tak sobie , jak to malowanie markerem.

Sam jestem ciekaw czym tą folię malować żeby dobrze wyglądało i dobrze się trzymało.

Mój pitts jest na takim etapie że mam sklejony i oklejony kadłub i jedno skrzydło, zanim go skończę to może ktoś podpowie czym to malować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak. Gdybym miał malować farbami akrylowymi to napewno nie bawił bym się w oklejanie modelu ze styropianu. Akyl nie "zje" styropianu. Mam zwykle olejne w sprayu i nimi będę malował. Tzn taki mam zamiar :-p jestem po wstępnych próbach. Powiem tak. Szału nie ma i d....y nie urywa ale tragedii też nie ma. Olejna ładnie się trzyma folii. Pierwsza cieniutka warstwa. Są przebitki ale to do poprawienia. Folia ok. Minus taki tylko ze widać gdzie nie jest doprasowane. Folia lekko się marszczy od farby. Czyli każdy bąbel jak to na styro przystało widać. A nie da się zrobić idealnej powierzchni na styropianie (mimo iż model był szpachlowany). Narazie to tylko próby. Zobaczymy co będzie dalej ;-) największy plus przy oklejaniu modelu tą folią to wytrzymałość. Dość dużo na plus ;-)

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.